ZSR w środowisku lokalnym 2019/2020

Klasy mundurowe i resocjalizacja na festynie z okazji 100-lecia Policji.


W tym roku przypada szczególny jubileusz 100-lecia Powstania Polskiej Policji. W lipcu 1919 r. w wolnej i niepodległej Polsce, uchwalono pierwszą Ustawę o Policji Państwowej, na mocy, której została powołana do życia formacja odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Funkcjonariusz to odpowiedzialność, to sumienność, to służba drugiemu człowiekowi, to specjalny zawód dla wyjątkowych ludzi!
Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy zasilając dzisiaj kadry prudnickiej policji, stoją w obronie najwyższych wartości i zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa. Wielkie brawa także dla uczniów klas mundurowych, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji festynu.

W festynie zorganizowanym przez funkcjonariuszy uczestniczyli również uczniowie klasy resocjalizacyjnej, którzy mieli możliwość z bliska przyjrzeć się pracy mundurowych.


Powiatowy Turniej Strzelecko –Obronny

24 września w Zespole Szkół Rolniczych odbył się „Powiatowy Turniej Strzelecko- Obronny” dla klas VIII szkół podstawowych. Turniej objęty został honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty, a także Starosty Prudnickiego, Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej . Gospodarzami turnieju byli uczniowie klas mundurowych, nauczyciele ZSR. Celem imprezy jest popularyzowanie wśród młodzieży szkół podstawowych idei klas mundurowych jako oferty edukacyjnej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ponadto propagowanie wśród młodzieży sprawności fizycznej, zdrowego stylu życia i rozwijania zainteresowań oraz umiejętności obronnych w zakresie: strzelania z broni pneumatycznej, rzutu granatem.

Uczestnicy rywalizowali w następujących kategoriach:

 1. Strzelanie bezogniowe z karabinka pneumatycznego.
 2. Rzut granatem treningowym – na odległość.
 3. Rzut granatem treningowym –  do celu.
 4. Test z przepisów ruchu drogowego (przeprowadzany przez funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji w Prudniku).

W turnieju wzięło udział 8 drużyn z następujących szkół:

 1. Zespół Szkolno Przedszkolny w Szybowicach
 2. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
 3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
 4. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce
 5. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2
 6. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Moszczance
 7. Niepubliczna Szkoła w Dytmarowie
 8. Szkoła Podstawowa w  Lubrzy

Przydzieleni do każdej drużyny przedstawiciele klas mundurowych stanowili przewodników dla młodszych kolegów. W przerwie rywalizacji można było obejrzeć stanowiska informacyjne przygotowane przez przedstawicieli  WKU z Kędzierzyna Koźla oraz stoisko Komendy  Powiatowej  Policji z Prudnika. Oba stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników turnieju.

W przerwie w oczekiwaniu na wyniki rywalizacji uczniowie klas mundurowych częstowali uczestników ciastem oraz rozgrzewającą grochówką przygotowaną przez uczniów klasy gastronomicznej .

Miejsca na podium zajęły drużyny:

I miejsce Niepubliczna Szkoła w Dytmarowie

II miejsce Zespół Szkolno – Przedszkolny w Moszczance

III miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce

Po zakończonym turnieju Opolski Wicekurator Oświaty, Komendant Powiatowej  Policji w Prudniku, Wicestarosta Prudnicki, przedstawiciel WKU z Kędzierzyna –Koźla rozdali zwycięskim drużynom puchary i nagrody rzeczowe. Przyznano także nagrody indywidualne dla najlepszych uczestników w poszczególnych kategoriach. Turniej uwieńczono pamiątkowymi zdjęciami.

Mundurowa pamięć

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych 29 października 2019r. uczniowie klas mundurowych realizujący program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” z II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku wzięli udział w akcji „Mundurowa Pamięć”. W ramach akcji uczniowie pod opieką pani Danuty Giereś i Katarzyny Bochenek sprzątali Pomnik Marszu Śmierci 1945r. i porządkowali groby  na  Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki  oraz zapalili znicze na mogiłach i przy pomniku.

Biedroneczki w naszej szkole

Od najmłodszych lat dzieci poznają różne zawody wykonywane przez osoby dorosłe. Już w przedszkolu dzieci wiedzą, że każdy zawód jest ważny i każdy z nich należy szanować. Dlatego też w piątek 25.10.2019r. naszą szkołę odwiedziły „Biedroneczki”- przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Prudniku. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda szkoła i praca nauczyciela. Miały okazję uczestniczyć w lekcji „pracownia obsługi konsumenta” prowadzoną przez p.Anetę Rybkę, podczas której mogły zobaczyć jak młodzież z klasy 2TH uczy się składać serwetki. Maluszki nie tylko biernie uczestniczyły w zajęciach, albowiem same również składały serwetki, które po zakończonej lekcji zabrali ze sobą do domu. Zajęcia te były bardzo ciekawym doświadczeniem. Dlatego dziękujemy pani Beatce i pani Kasi za przybycie do naszej szkoły.

Ekonomiczne Gry Uliczne 2019

Zdarte podeszwy butów, pot na skroniach, cenne nagrody i wielkie uśmiechy. Tak było w Prudniku 1 października podczas Ekonomicznych Gier Ulicznych, organizowanych przez Oddział Okręgowy NBP w Opolu. Do udziału zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było dotrzeć do miejsc, których zdjęcia otrzymali oraz rozwiązać zadania z ekonomii i przedsiębiorczości. W Ekonomicznych Grach Ulicznych z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku wzięły udział dwie drużyny z klasy 4 TEG:

Drużyna „Problem” (Sandra Chojnacka- lider, Agnieszka Zagawa, Aleksandra Hawryluk, Angelika Podgórni)

Drużyna „Śpiochy” (Patrycja Roskosz- lider, Magdalena Wyród, Kacper Głowacz, Karolina Masłowska)

W wyniku zmagań drużyna „Śpiochy” zajęła 2 miejsce, a drużyna ” Problem” uzyskała miejsce tuż za podium. Opiekunem drużyn była p. Julia Sinkowska

Narodowe Święto Niepodległości

11. XI. 2019 Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Prudniku z uroczystą asystą naszych klas mundurowych w obiektywie majora K. Kopczyńskiego

Dzień dobry, co słychać?

21 lutego uczniowie ZSR wzięli udział w cyklicznym programie „Dzień dobry, co słychać?” prowadzonym w POK przez pana Marka Karpa. Na trudne pytania odpowiadali: Grzesiu Jaszczenko i Maryna Datsenko. Przyszli w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek z Ukrainy. Opowiedzieli zebranym jak podoba im się szkoła, Prudnik i jak tu trafili. Trzeba przyznać, że zżyli się już mocno ze społecznością szkolną. Zaprezentowali wraz z uczniami z klasy III A scenkę „Stop ksenofobii”. Dodatkowo w czasie programu mogliśmy podziwiać anielski głosik Gosi Majewskiej. Ten, kto nie był, niech żałuje!
Na koniec, jak wszyscy biorący udział w audycji pana Marka, nasi uczniowie wpisali się do kroniki pamiątkowej.

Odwiedzili nas…

W ramach akcji POK „Wesoła Zima w mieście 2020” odwiedziły nas dzieci zainteresowane „życiem od kuchni”

Dzień Żołnierzy Wyklętych

2 marca uczniowie klas wojskowych II LO w Prudniku uczcili Dzień Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w warcie honorowej przy pomniku żołnierzy poległych na wszystkich frontach świata. Kilka zmian pokazało uczniom klasy wojskowej trud jaki trzeba włożyć w przygotowanie warty i godne reprezentowanie szkoły podczas świąt państwowych.